Календар на традициите

Още от студентските години, което по мои спомени беше в предходната ера, съм фен на онези събиращи хората традиции. Празничната обредност ме заинтригува и защото съм етнолог по образование, и защото някак има нешо в нея хем близко, хем далечно. И странно аз съм един от най-НЕконсервативните хора, които познавам, а точно тези християнски семейни традиции много ги спазвам. В тях има нещо, което дава солта и пипера на ежедневието, което прави деня различен, и не защото имаш някой именник вкъщи, а просто така, за идеята.

Отдавна си мисля, че всички тия академични знания за Българската етнология (между другото единствения предмет, който взех с тройка за петте ми години следване – ужас) трябва да намерят някакво по-практично приложение, да им се даде живот и цвят.

И така, без никакви претенции за академичност, ми се иска тук да разкажа как аз виждам празничната обредност, как може да я внесем в деня и дома си или поне как аз го правя. Традицията дава уют и устойчивост, а за мен пък е повод да се събирам с близки и приятели, да създавам ритъм в света си и да “владея хаоса”.

И така, ето ги:

Антоновден – 17 януари

Атанасовден – 18 януари

Трифон Зарезан – 01 (14) февруари

Месни заговезни

Сирни заговезни

Баба Марта и как се правят мартенички

Тодоровден

Благовещение – 25 март

Лазаровден

Цветница

Страстната седмица и Велики Четвъртък – остават за догодина, че бях много болна и не сколасах с тях навреме :)

Разпети Петък

Велика Събота и шарени яйца и козунаци

Великден

Гергьовден

Св. Св. Константин и Елена

Спасовден

Черешова задушница

Петдесетница

Вашият коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Промяна )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Промяна )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Промяна )

Connecting to %s